AKTUELT
Tovværkskursus
Ved "Lylle" Ole (Juul Hansen).
Knyt sylten og din egen selvgjorte smukke dør(k)måtte og knudrede tovfender, eller andre spændende eller, for dig, mere nødvendige ting. Jeg så lige nogle flasker Lylle havde spundet et par ender om. Meget smukt tovværksarbejde.
Bindende tilmelding (grundet materialeindkøb) senest 14/1 på SMS til 26 36 37 97 (Leo Simonsen)
Mød op til hyggeligt samvær(d) i produktivt miljø, hvor gode råd veksles med snik-snak.
Start Torsdag d. 24/1 og 6 uger frem - Klokken 19.00 og godt et par timer frem
Pris ca. 250,- Kr som betales ved udlevering af tovværk.
Sted Ole Levrings værksted i Kølsen.
Vel mødt, Leo og Lylle...
ja-da !... sågår VERDENSPRESSE !
Et besøg med skipper Bent Møller Nielsen på "Jonna" som mellemmand resulterede i en artikel i det østasiatiske kendte magasin "Fragrant Harbour" . Artiklens forfatter Bo Colomby beretter begejstret om sit møde med Hjarbæk Sjægtelaug - så ret ryggen folkens ... eller som kineserne siger:
让我们把所有的帆! (Lad os sætte alle sejl !)
Se artiklen ved at klikke nedenfor
Så er det tid for ALLE AKTIVE SJÆGTEFOLK at samles for at få del i den kommende sæsons lækkerier af oplevelser !
Menighedshuset i Løgstrup - Lørdag 10. marts kl. 14:00.
Som sidegevinst ! Kom og nyd kaffeudvalgets kaffebord !
Vi ses !
Bona Vista - nu under sejl !
10. februar 2018
Det blev et par indholdsrige timer på en kold lørdag - med Anna-Maries og Lillan's hjemmebag - boller med smør og fastelavnsboller - lunede godt !
Orientering om Uge 28 turen til Lindesnes, LAG projektet "Fjordbase Hjarbæk", lidt fotos fra januarturen til Tirpitz museet og til slut brush-up i kapsejladsregler - så var alle mætte. Som det ses af foto var der både skærm og tavle igang.
Klik på "Tidlig Start " illustration i styrbod spalte - test dig selv !
Vandscootere: Håndhæv reglerne fremfor at lave flere
Der er ikke behov for flere regler, der kan begrænse vandscootersejlads, mener Friluftsrådet i et brev til Miljø- og Fødevareministeren. Til gengæld er der brug for bedre håndhævelse af dem, der allerede findes. Klik på linket nedenfor og læs mere på Friluftsrådets hjemmeside.
Ringkøbing Smakkelaug 25 år
I anledning af Ringkøbing Smakkelaug's 25 års Jubilæum, har Sjægtelauget lykønsket med en af Ole Utoft's akvareller. Motivet er selvfølgelig fra Ringkøbing Fjord. Og nej - gummistøvlen er ikke en spøg - det er et dybt seriøst lokalt sømærke !
Her er alle tommelfingerregler for sikker sejlads ...
Stena Line har sendt os et link til Deres udgave af de væsentlige ting der giver sikker sejlads. Du kan klikke på linket i styrbord spalte agterude.
50 års jubilæum som bådebygger.
Her i sommer besøgte Grethe og Søren bådebygger Jens Furbo på Fur. Anledningen var, at han i år har 50 års jubilæum som bådebygger.
Læs mere .....
Slien kaner
Grethe og Søren var også en tur ved Slien i Slesvig, hvor de stødte på en samling "Slien Kaner". Læs mere .....
VM Akvarellen er klar ...
Der er trængsel i havnen i Flensburg når 126 tilmeldte skuder skal lægge til. Op til 12 skibe udenpå - en forhindringsbane bare at ligge som nr. 8 og skulle ind til kajen ! Flere danske skibe tager fra Flensborg direkte til TS Pinsestævne i Hobro.
Fokken fra sjægten Boline blev brugt som forlænger på Connie's storsejl - alle m2 tæller. Sjægtegast "Faster Kirsten" og hendes mand Henrik passer henholdsvis klyver- og fokkeskøde.
Jørgen døde den 5 marts 2017 – for tidligt, alt for pludseligt, i en alder af 60 år. Johnny Olsson skriver her hans nekrolog på vegne af vennerne i foreningen "Vi sejler videre".
Foto: ChrisFoto©
Flekkerøy's Rejse
Det blev nævnt ved kaffemødet i februar, at et par unge mennesker - en nordmand og en svensker - havde krydset Atlanten i samme spor som vikingerne ! Tilfældigvis har magasinet WoodenBoat netop bragt Bjørnar og Klara's historie - download den oppe under overskriften ved at klikke på "Flekkerøy's Rejse". Læs den spændende beretning om den norske lodskutter fra 1936 der lige nu ligger i havn i staten Maine på USA's østkyst. Måske nogle af Jer genkender skuden fra "Limfjorden Rundt" ?
Unikt fund fra tidlig Vikingetid
Nyrenoverede L21 "Maggi" sælges incl. Trailer.
Pris kr. 22.000 uden trailer og kr. 30.000 med trailer.
Henvendelse: Tina Carlsson - tlf. 30207108
Se mere om "Maggi" ved at klikke på billedet øverst til venstre.
Rigtig fin sjægt til salg
24. november 2016
"Emma" er bådebyggerens egen båd ! Anker Sørensen på Jegindø har bygget "Emma" til sig selv.! Såvidt erindres har Anker gennem årene bygget en ½ snes sjægte - erfaren herre ! Sjægten er nu til salg - download detaljer om sjægten under overskriften.
Forårsmøde:
2. lørdag i marts kl. 14
Klargøring af fælles grej:
Sidste fredag inden 1. tirsdagssejlads kl. 16:00
Første tirsdagssejlads:
Første tirsdag i maj, start kl. 19
Venø Rundt: Uge 23, weekend
Ror Cup, Jegindø: Uge 24, Lørdag
Sommertur: Uge 28
Øhavet Rundt: Uge 30
VM: Uge 33, weekend
Smakkestævne:
Uge 36, weekend i Løgstør
Sidste tirsdagssejlads: Uge 37.
Første søndagssejlads:
Uge 37, start kl. 15:00.
Fælles bådoptagning:
1. lørdag i november kl. 10:00
Afriggerfest:
1. lørdag i november kl. 18:00
Lørdagsmøder:
Når sjægtene er på land, 2. lørdag kl. 14 i november, december, januar, februar.
Fjordkulturens dag:
1. lørdag i februar, kl. 10